Kdo potřebuje kód LEI?

Kdo potřebuje kód LEI? Kód LEI potřebují právnické osoby, které se účastní finančních transakcí a chtějí obchodovat na finančních trzích, například nakupovat akcie, dluhopisy nebo jiné cenné papíry. Existuje také mnoho předpisů (v závislosti na jurisdikci), které vyžadují získání kódu LEI.

Od vytvoření systému LEI bylo po celém světě zavedeno mnoho nových předpisů. To znamená, že mnoho subjektů v různých odvětvích musí nyní žádat o kód LEI. Podrobnosti o nich naleznete níže.


Co je to kód LEI?

LEI neboli Legal Entity Identifier je jedinečný 20místný alfanumerický kód. Jeho účelem je poskytnout regulovanou identifikaci právnickým osobám, jako jsou podniky a organizace, zejména ve finančním odvětví. 

Cílem je zprůhlednit holdingy a zlepšit propojení a dostupnost údajů o nich. Tím se minimalizují veškerá finanční rizika spojená s obchodováním s těmito subjekty po celém světě. Přečtěte si více o tom, co je kód LEI.


Finanční instituce, které vždy vyžadují kód LEI

V současné době mezi právnické osoby, které vždy vyžadují kód LEI, patří finanční instituce, jako jsou makléřské společnosti, banky, investiční a pojišťovací společnosti a úvěrová družstva. Registr LEI slouží k pomoci při procesu registrace LEI. 

Fyzické osoby však nemusí mít kód LEI, aby mohly obchodovat na finančním trhu. Pokud tedy nejste společnost nebo korporace, v tuto chvíli kód LEI nepotřebujete.


Investiční podniky a jejich klienti (EU)

Dalším typem organizací, které v EU vyžadují kód LEI, jsou investiční podniky a jejich klienti. Důvodem jsou nařízení MiFID II/MiFiR, která vstoupila v platnost v lednu 2018. 

To znamená, že orgány EU musí odmítnout obchody mezi investičními podniky a jejich klienty, pokud obě strany nemají kód LEI. Ve skutečnosti je tato situace známá především jako „no LEI, no trade“. Pokud vaše organizace spadá pod tyto požadavky směrnice MiFID II/MiFiR můžete o vydání kódu LEI požádat prostřednictvím registru LEI.


Vládní agentury (USA)

Kód LEI potřebují i další typy právnických osob, včetně mnoha amerických vládních finančních agentur. Důvodem je především to, že Úřad pro finanční výzkum zavedl povinnost kód používat.

Mezi zmíněné agentury patří Federální rezervní systém (FED), Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) a Národní asociace pojišťovacích komisařů (NAIC). 


RTO a ISO

Od roku 2015 navíc kód LEI vyžadují i americké vládní subjekty, které existují mimo finanční sektor. Federální energetická regulační komise (FERC) totiž nařizuje, aby všechny RTO (regionální přenosové organizace) a ISO (Mezinárodní organizace pro normalizaci) měly LEI.


Subjekty, kterých se týká zákon o finanční transparentnosti

V neposlední řadě je také vhodné zmínit, že ačkoli tomu tak v současné době není, v blízké budoucnosti se mohou objevit další subjekty, které budou muset používat kód LEI. 

Důvodem je americký zákon Regtech, zákon o finanční transparentnosti. V případě jeho schválení bude vyžadováno, aby všechny údaje získané relevantními agenturami byly volně přístupné. Smyslem je, aby transakce mezi takovými subjekty a možnost jejich regulace byly mnohem spolehlivější. 

Kódy LEI jsou pro tyto údaje ideální metodou identifikace. Proto je pravděpodobné, že každý subjekt, který jedná s uvedenými regulačními orgány, bude brzy vyžadovat kód LEI. 

Cílem registru LEI je pomoci právnickým osobám jednoduše, bezpečně a s nízkými náklady zaregistrovat svůj kód LEI. Jedná se o jednoduchý dvouminutový proces, který je díky nám také pohodlný.

Získejte kód LEI ještě dnes

1180 Kč /rok

Náš proces žádosti dokončíte během několika minut.

Podejte žádost zde